Я Глобине
сьогодні 28 жовтня долар 25.14 -8.8188 євро 27.74 -18.816 рубль 0.3 0.0014
Магазин і форум
Тут може бути розміщено Ваше оголошення чи привітання...

Задай питання меру

5be57ef51c0ce703014227

Чого хочуть Глобинці? Громадський транспорт. Підсумки опитування.

01.03.2021 12:43
659
1

          Спробуємо підвести підсумки та проаналізувати результати опитування, проведеного в фейсбук-спільноті порталу.

          Опитування розміщено в спільноті 25 лютого 2021 року, і охоплення допису склало 2,4 тис. користувачів. За різні варіанти відповіді віддано 342 голоси (опитування дозволяло обрати кілька варіантів відповіді одному користувачу групи). Жодного свого варіанту відповіді не додано (хоча користувачам було надано таку можливість). Найбільше глобинців турбує графік руху громадського транспорту (38% голосів), відповідність маршрутів потребам громади (18 %), та кількість транспортних засобів (майже 16%). Кожного десятого хвилює стан зупинок громадського транспорту (10,5%). 8% відчувають потребу в додаткових маршрутах. Технічний стан громадського транспорту, вартість квитка та диджиталізація особливого хвилювання громади не викликає (підтримка менше ніж 5%).

          Приступаючи до аналізу отриманих відповідей, хотілося пояснити навіщо все це. Мета цього опитування – проаналізувати наявну ситуацію в галузі громадського транспорту м. Глобине та підготувати пропозиції щодо підвищення якості обслуговування мешканців міста. Звичайно ж для визначення і прийняття рішень на коротко-, середньо- та довгострокової перспективи розвитку громадського транспорту громади, потрібний більш ретельний та детальний збір даних і їх професійне опрацювання. Але, цілком можливо, покращити ситуацію можна без дороговартістних заходів, оптимізувавши маршрути практично без втручання в інфраструктурну складову.

           Пропонуємо почати наш аналіз з невеликого екскурсу в історію.

          До кінця 80-х потреби глобинців задовільняв наявний на той час громадський транспорт (великогабаритні автобуси).

          Діяло чотири лінійні маршрути (№1, №2, №3, №4) і один кільцевий (№5). Маршрути проходячи через центр, з'єднували розміщені в протилежних місцях мікрорайони міста, і значною мірою дублювались створюючи оптимальний інтервал очікування для пасажирів на 80% протяжності маршруту.

          Кільцевий маршрут "зв'язував" з містом населення Авіамістечка та Бубнарівки. Місто, як і зараз, було розділено надвоє залізничною колією, але значного впливу на рух громадського транспорту це не мало, оскільки здійснювались переважно регулярні рейси під які можна підлаштувати розклад.

          Приватного транспорту в містян було мало, тому для пересування по місту в основному використовували громадський та службовий транспорт.

          У 90-х починає зростати доля приватного транспорту (легковики) та одночасно з вулиць почав зникати великогабаритний громадський транспорт (причиною стали тогочасні фінансові проблеми в ремонтах та закупівлі нового транспорту). Цікаво переглядати старі відео, та порівнювати автотрафік тих років з теперішнім. В 1996 році АТП-15338 стає приватним підприємством і з часом взагалі перестає надавати послуги перевезення по місту. Для хоч якогось забезпечення транспортних потреб містян з’явились перші маршрутки. Але це вже не задовільняло потребу міста в транспорті. Глобинці пересідають на велосипеди та продовжують купувати приватні авто, все рідше користуючись громадським транспортом.

         У 2000-х зберігається тенденція занепаду громадського транспорту та збільшується кількість приватних авто. Великі підприємства купують та винаймають автобуси для транспортування своїх працівників на підприємство. ГК "Глобино" створює свою "автостанцію", що не поступається за кількістю рейсів наявний в місті. Органи місцевого самоврядування мають складнощі з пошуком підприємців-перевізників із за низької рентабельності рейсів.

         Місцева влада змушена витрачати кошти громади на придбання автобусів та забезпечення перевезення громадян по місту та території громади.

         Сьогодення.

         Основними споживачами послуг громадського транспорту в місті, нажаль, стали переважно пенсіонери, діти та глобинці які з різних причин не можуть скористатись приватним авто. Маршрути майже збереглися (за виключенням №3), але здійснюють їх не багатомісні ЛіАЗ-677М,, а 25-місні Рута-25. Це цілком виправдано зважаючи на існуючий середній пасажиропотік, але недостатньо в "часи пік" коли люди їдуть на (з) роботу. 

           Через перекриття залізничного переїзду при роботі маневрових тепловозів цукрового та переробного заводу перевізникам важко дотримуватись встановленого розкладу руху. А деякі несумлінні перевізники цей розклад просто ігнорують, не здійснюючи окремих рейсів. Населення втрачає довіру до громадського транспорту, й все більше користується послугами приватних таксомоторів. Станом на сьогодні, розкладу руху громадського транспорту по місту, нами не виявлено на жодній! зупинці громадського транспорту (а місцями відсутні й самі павільйони)... Знайти розклад нам вдалося лише на сайті громади, та навряд чи пенсіонери зможуть його там знайти самостійно. Хоча переважно саме вони являються основними споживачами цієї послуги. 

          Мабуть саме тому, користувачі фейсбук-спільноти й відзначили графік руху, як основну проблему громадського транспорту в нашому місті. Адміністрація порталу МОЄ МІСТО намагалась акцентувати увагу на вирішенні цього питання, але підтримки ні з боку місцевої влади, ні з боку громади не отримала. Хоча розробка й використання простих й зрозумілих розкладів руху громадського транспорту міста не потребує значних матеріальних витрат, й за умови чіткого контролю їх дотримання могла б значно підвищити довіру містян і збільшити кількість пасажирів (зменшити витрати громади).

  

          Наступною проблемою, яку підтримали користувачі, являється відповідність маршрутів потребам громади. Зважаючи на те, що на цей час, саме пенсіонери являються основними пасажирами громадського транспорту, збереглася потреба збереження маршрутів, що з'єднують віддалені мікрорайони міста з центром (пошта, банк, совбез, базар, аптека, лікарня і т.д.). На жаль, жоден маршрут не довезе пенсіонера до лікарні, а шлях від найближчої зупинки ("Свято-Михайлівський храм") для багатьох непосильний. Бажання прокласти маршрут громадського транспорту до лікарні по вул. Садовій має певні технічні складнощі, але цілком можливо організувати зупинку громадського транспорту на Шкільному бульварі в безпосередній близькості до лікарні.

          Доволі значну відстань мають подолати мами, щоб відвести дитину в дитсадок, і встигнути знову на автобус (це стосується всіх дитсадків міста). Можливо варто змінити маршрути так, щоб мінімізувати цей шлях.

          В радянські часи при складанні маршрутів, якими ми користуємося донині, не було враховано забудову багатоквартирними будинками Шкільного бульвару, вул. Сонячної, будинків поблизу цукрового заводу, вул. Приглєбова... Їх жителям доводиться здолати доволі значну відстань, щоб скористатись послугами громадського транспорту. Варто врахувати цей момент.

          Було б дуже непогано, організувати маршрут ст. Черевани - центр Глобине, зв'язавши розклад його руху з часом прибуття міжміських потягів...

          З розширенням громади, звичайно ж, з'явилась потреба в створенні нових маршрутів, які зв'яжуть віддалені населені пункти громади з її центром. І це тема окремої розмови...

          Питання збільшення кількості транспортних засобів на маршрутах громадського транспорту потребує значних капіталовкладень, і навряд чи зможе бути ефективно вирішено без попереднього досконалого вивчення транспортних потоків, їх оптимізації та нормального функціонування, що дозволить заощадити кошти громаді. З огляду на бюджет громади 2021 - навряд чи вдасться викроїти кошти на придбання автобусів. Тому зараз потрібно вжити певних заходів, які з часом дозволять структурувати й аналізувати зібрані за певний період дані що до пасажиропотоку. Впровадження системи GPS-моніторингу громадського автотранспорту, електронний квиток для безготівкового розрахунку (так, "Диджиталізація", на яку не звернули увагу глобинці при голосуванні) не лише полегшать контроль за дотриманням розкладу руху громадським транспортом, а й дозволять зібрати інформацію про пасажиропотік для подальшого аналізу й оптимізації, заощадження коштів громади та збільшення кількості автобусів.

          Зупинки громадського транспорту (а місцями — їх відсутність) цілком справедливо бентежить глобинців. Якщо в центрі міста, вони більш-менш доглянуті, то на окраїнах відсутні взагалі. Пасажири змушені очікувати прибуття автобусу беззахисними перед примхами погоди. Але, на наш погляд, ця тема доволі розлога й потребує окремого розгляду.

          Та самий головний меседж, який потрібно донести місцевим депутатам і чиновникам — місто повинно використовувати зібрані з жителів і бізнесу податки на розвиток системи громадського транспорту. Якісний транспорт робить місто доступним для всіх, призводить до зростання цін на нерухомість, економіки міста в цілому, робить повітря чистіше. Громадський транспорт необхідно субсидіювати.

          Громадський транспорт дозволяє місту розвиватися. Транспорт так само важливий, як і забудова території — одне без іншого не існує. З теперішнім підходом — місто просто прийде в занепад, загрузне в екологічній ямі, зазнає відтоку населення.

         Дехто каже, що громадський транспорт — це транспорт для тих, у кого немає своєї машини. Вони вважають, що соціальна роль громадського транспорту — перевозити одну бабусю на годину. Це омана.

          Якщо громадський транспорт займається перевезенням пільговиків, то місто деградує. Громадський транспорт — НЕ має бути транспортом для бідняків.

          Соціальна роль громадського транспорту і міста — зробити так, щоб жителі швидко добиралися до будь-якої точки міста, а бізнес заробляв на цьому. Не лише в центрі, а в будь-якому мікрорайоні міста. У цьому процесі міська функція — перерозподіляти блага, тому що самостійно бізнес не може інвестувати й підтримувати всю транспортну систему міста. Вводити маршрут для перевезення «1,5 бабусі на годину» безглуздо і марнотратно — дешевше возити її на таксі.

          Транспортний сервіс повинен бути швидкою, надійною і недорогою альтернативою особистому автотранспорту. Місто з поганим громадським транспортом і маршрутами «для бабусь» неминуче програє в конкуренції міст за людський капітал та інвестиції.

          Тому зараз вкрай необхідно зробити громадський транспорт міста швидким, надійним і недорогим, а вже в найближчій перспективі, після задоволення поточного попиту, варто задуматися про розвиток повноцінної мережі громадського транспорту з магістральними та районними маршрутами.

          А що ви думаєте з цього приводу?

 

 

 

 

Відгуки

0
Ігор 02 березня 2021
Що треба зробити, щоб громадський транспорт розвивався?
Правильно рідше користуватись особистим авто і частіше Громадським Транспортом.
Але користуватись Громадським транспортом хочеться тоді, коли він не менш комфортний та безпечний, ніж власне авто.
Тож як це зробити?
Відповідь проста- - створи прозорі та зрозумілі правила для перевізників, які будуть працювати та підвищувати ефективність та привабливість цього бізнесу.
Залучати довгі гроші.
Правила,що працюватимуть для всіх без виключення.
Відповідь проста. А що по реалізації?
Чому це важливо?
Тому що необхідно вивести з “чорного налу” на білий, прозорий світ гроші, що поповнять бюджет громади.
Хочемо як у Відні, коли сідаєш у транспорт і не розумієш де закінчується приватний і починається комунальний?
Хочемо як у Берліні, Варшаві, Парижі?
Шоб “як годинник” і дихалось та сиділось?
Відповідь проста.
У всіх вищезазначених є чіткі правила,прописані у Регламенті ЄС №1370, які до речі, ми зобов'язалися імплементувати, коли підписували Угоду про асоціацію (уявіть, якби нам Европа підписала безвіз та продовжила б собі вимагати візи на кордоні, було б неприємно егеж?)

Одразу відповідаючи на кілька запитань:
Що робити з важливими маршрутами, які не зможуть існувати в суто ринкових умовах?
Підтримувати, але контролюючи ефективність, не зливаючи гроші у трубу під назвою “у нас було багато пільговиків, дайте всі ваші мільйони”...
Що робити з перевізниками? Давати довгі гарантовані контракти, аби вкладались якісно та капітально.
Що роботи з маршрутами, де не треба бюджетна підтримка?
Відпустити у вільне плавання та конкурентну боротьбу. Жодних потенційно корупційних “консіліумів” та дарування найжирніших маршрутів друзям.
Чесна боротьба на чесних електронних, прозорих торгах, де кінцеве рішення про переможця ухвалюється на електронному аукціоні без людського фактора. Тотальний діджиталізейшн. Та контроль.
Цитувати | Повідомити модератору

recaptcha

Інформаційний портал "МОЄ МІСТО", м. Глобине © 2020-2021 р. Всі права захищені.

Поширення, копіювання, тиражування інформації з порталу дозволені лише за згодою адміністрації, за наявності активного посилання на портал "МОЄ МІСТО"

Сайт на 100% зверстано з повторно перероблених пікселів.

 

16+

21d764a001d84beb9a5a3a6acf69576e