Я Глобине
сьогодні 29 вересня долар 25.14 -8.8188 євро 27.74 -18.816 рубль 0.3 0.0014
Магазин і форум
Тут може бути розміщено Ваше привітання чи оголошення.

reklama uslug baner

Блогери

5be57ef51c0ce703014227

КУДИ ДІВАТИ ГЛОБИНСЬКЕ СМІТТЯ? ЧАСТИНА 3.

02.07.2020 14:17
172
0
Ігор

Спроба розібратися в ситуації й знайти загальноприйнятне для громади й місцевої влади рішення, що до утилізації відходів за відсутності сміттєпереробних заводів на території Полтавської області.

Продовження. Початок тут і тут.

Ця стаття буде завершальною, й спрямована вона буде не на рекомендації місцевій владі, і не на заклики до глобинців збирати сміття роздільно. Ми гадаємо, що необхідність цих дій ми  вже обгрунтували в двох попередніх статтях. Сьогодні хотілось би розповісти вам про концепцію zero waste...

Рух Zero waste («Нуль відходів») створений для зменшення індивідуального споживання та кількості виробленого сміття. Акцент робиться на реорганізації усього ланцюга споживання, щоб сміття взагалі не утворювалося. Це не просто, але задайте собі просте питання: де зараз знаходиться сміття, яке ви викинули п’ять років тому? Воно досі існує і, скоріше за все, буде існувати й тоді, коли вас вже не буде. Поліетиленові пакети розкладаються в землі від 100 до 500 років. Уперше пакет із пластику був створений 1957 року в США. Тобто на сьогодні жоден з поліетиленових пакетів за історію їх існування не розклався до кінця! Усвідомлення цього факту переверне ваше ставлення до життя і відходів. 

Роздільний збір сміття - це добре. Це дозволяє значно зменшити його кількість, відправивши значну частину сміття на переробку. Але сортування не зменшує використання ресурсів і дає людям внутрішнє право використовувати упаковку у великій кількості. Не всім це відомо але, з паперу, який ми відсортовуємо, роблять папір нижчої якості: туалетний папір, газети, картон. Для їх виготовлення використовують лише вторинну сировину, не первинну. Первинна сировина – целюлоза, те, для чого вирубують дерева – йде на виготовлення паперу (на зразок А4), серветок, білого туалетного паперу. СКІЛЬКИ МИ Б НЕ СОРТУВАЛИ, ЦЕ НЕ ЗМЕНШИТЬ СПОЖИВАННЯ ЦЕЛЮЛОЗИ. Наприклад, Tetra Pak виготовляють лише з первинної сировини. Від того, що ми здамо його на сортування, споживання ресурсів не зменшиться

В ІНТЕРНЕТІ БАГАТО КАРТИНОК З НАПИСАМИ НА КШТАЛТ: «ЯКЩО МИ ЗДАМО НА СОРТУВАННЯ 100 КІЛОГРАМІВ ПАПЕРУ, МИ ЗБЕРЕЖЕМО ОДНЕ ДЕРЕВО». ЦЕ ДАЛЕКО ВІД ІСТИНИ.

Внаслідок сортування ми НЕ ЕКОНОМИМО ресурси. Ми лише зменшуємо кількість відходів. 

Одними з найекологічніших видів упакування є скло і метал. Але навіть зі склобою неможливо виплавити нову пляшку. Для того, щоб виготовити її, все одно потрібно первинну сировину (хоча склобій може становити 30-50%). І це найкращий матеріал для пакування. З металом те саме. Неможливо з чистого металолому зробити нову алюмінієву бляшанку.

Коли пластикова упаковка лишень почала зявлятися в США, суспільство звернуло увагу на забруднення, яке вона спричиняє. Щоб не втрачати свої ринкові позиції, компанії та виробники упаковки (наприклад, Coca Cola, Danon) почали проводити кампанії, які привчали б людей до сортування, і таким чином перекладали відповідальність на самого споживача: хочеш бути екологічним – сортуй. А виробник всього цього сміття виходить не несе відповідальності.

Але за прогнозами, якщо ми не змінимо кардинально спосіб життя до 2030 року, то дійдемо до точки неповернення. Іншими словами, якщо досягнемо температури атмосфери на 1,5 градуса вищої, ніж у доіндустріальний період, тоді сортуй не сортуй, почнуться такі процеси, які не зупинить ніщо. І це вже за 10 років.

Нам потрібно міняти докорінно модель економіки й модель споживання. Інакше в нас не буде умов, в яких ми зможемо жити. І це трапиться не за тисячу і навіть не за сто років, а за десять. Це відповідальність кожного з нас – зменшити споживання ресурсів.

ПОТРІБНО ПРАГНУТИ КУПУВАТИ ЯКОМОГА МЕНШЕ УПАКОВКИ – ТОДІ НЕ БУДЕ ЧОГО СОРТУВАТИ. І це має бути ціллю. Відмовляючись від упаковки, ми зберігаємо ресурси.

Найдієвіший важіль у зміні моделі економіки та моделі поведінки корпорації: якщо кількість людей, котрі споживають менше, буде тільки зростати. Зверху ця революція неможлива. Це можливо лише знизу, коли самі люди зрозуміють, що так жити не можна, бо ми не даємо шансу наступному поколінню.

Тому дуже важливо звертати увагу на те, скільки сміття залишаєте особисто ви. Часто люди беруть пакети несвідомо – тому що магазини пропонують їх безкоштовно. Якщо ви заміните пластикові пакети сумками з натуральних матеріалів, то зменшите кількість сміття. Так, це не дуже зручно. Для цього покупки мають бути заплановані. Це організовує, раціоналізує і дозволяє заощадити кошти, адже немає спонтанних дій, коли на касі береш додатково кілька шоколадок...

У магазині не варто класти фрукти в окремі пластикові пакети. Натомість можна клеїти цінник на самі фрукти або купувати їх на ринку. Вчиняючи так ви підтримуєте глобинців, а не польських чи турецьких виробників. 

Як людині перейти на zero waste

Насправді є багато концепцій. Наприклад, 5R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot (відмовляйся, скорочуй споживання, використовуй повторно, переробляй, компостуй).

Ми б радили скоротити кількість всього одноразового: пакети, станки для гоління, стаканчики для кави (попри те, що вони паперові, все одно мають пластик всередині і не переробляються), пляшки для води. Все можна замінити на багаторазові аналоги.

Є люди незадоволені тим, що треба постійно носити з собою мішечки, термочашки та пластикові контейнери. Проте для початку варто спробувати. Ми ніколи не чули, що термочашка – це незручно. Відмовитися від усього одноразового — перший крок.

Друге — це сортування. Тоді можна насправді побачити, скільки утворюєте сміття саме ви...

Важливо в перший період себе не змушувати і не сварити. Можна настільки відштовхнути від цієї ідеї, що потім захочеться все покинути і жити, як і раніше. Якщо людина дуже хоче Snickers, нехай купить. Це буде їй винагорода, і наступний тиждень вона буде з задоволенням продовжувати власний еко-шлях.

Третє - органіка. Органіка є найшкідливішим елементом на полігоні. Саме вона призводить до викидів метану в атмосферу. Якщо взяти середньостатистичну людину, то органіка – це близько 50% відходів. Проте до її сортування люди доходять в останню чергу. Але в умовах нашого міста, садибної забудови - це взагалі не має бути проблемою. Адже майже в кожного на присадибній ділянці є огород чи принаймні клумба. Завжди можна організувати десь на задвірках компостну яму й отримати чудове добриво для ваших грядок. 

Маленькі кроки великої кількості людей можуть сприяти значним змінам. Тому гуртуймося, й збережімо наше місто, довкілля, природу для наших дітей і внуків!

 

 

 

 

 

 

Відгуки


recaptcha

Інформаційний портал "МОЄ МІСТО", м. Глобине © 2020 р. Всі права захищені.

Поширення, копіювання, тиражування інформації з порталу дозволені лише за згодою адміністрації, за наявності активного посилання на портал "МОЄ МІСТО"

Сайт на 100% зверстано з повторно перероблених пікселів.

 

16+

21d764a001d84beb9a5a3a6acf69576e