Я Глобине
сьогодні 20 вересня долар 25.14 -8.8188 євро 27.74 -18.816 рубль 0.3 0.0014
Магазин і форум
Тут може бути розміщено Ваше оголошення чи привітання...

Задай питання меру

5be57ef51c0ce703014227

ЧОГО ХОЧУТЬ ГЛОБИНЦІ. ЯКІСТЬ ПОВІТРЯ.

29.07.2021 17:32
466
0

Згідно опитування, проведеного в фейсбук-спільноті порталу головною екологічною проблемою громади глобинці вважають якість повітря. Спробуємо проаналізувати стан справ, зробити висновки та визначитись з шляхами вирішення питання.

Проблема якості повітря на територіїї громади піднімалася в соц. мережах та інтернет-публікаціях не раз. Оскільки це питання знову лідирує в опитуванні - ситуація суттєво не змінилась.

Повітря – одна із життєво необхідних потреб кожної людини. Якщо їжу та воду, які вживаємо, ми можемо обирати самотужки, з повітрям усе складніше. Водночас вплинути на його якість можуть приватні структури, встановлюючи сучасне обладнання із системами очистки та контролем за викидами. А ще державні органи влади – за допомогою якісного моніторингу та контролю.

Нові можливості щодо впровадження стандартів у галузі охорони повітря відкрило підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Так, Директива 2008/50/ЄC про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи визначає рамкові вимоги щодо контролю та оцінки якості атмосферного повітря. Україна мала імплементувати окремі її положення. Зокрема, встановити по всій своїй території зони та агломерації за ступенем забруднення атмосферного повітря, а також порядок їхнього перегляду.

Реформа державного моніторингу та управління якістю атмосферного повітря стартувала в Україні два роки тому – в серпні 2019-го. Саме тоді набула чинності постанова Кабінету міністрів №827.

Аналіз стану атмосферного повітря в Полтавській області здійснюється на основі даних спостережень за вмістом забруднюючих речовин у м.Полтава, м.Кременчук та м.Горішні Плавні на 9 постах спостереження, наданих Полтавським обласним центром з гідрометеорології − Полтавською та Кременчуцькою лабораторіями спостережень за забрудненням атмосферного повітря. Всі пости розміщені в вищенаведених населених пунктах.  Останній аналітичний огляд про стан довкілля у Полтавській області який вдалося нам знайти в віідкритому доступі - звіт департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації за другий квартал 2021 року.

Також законодавство передбачає, що місто може додатково контролювати так звані “специфічні” забруднюючі речовини.  Фінансування вимірювання рівня “специфічних” забруднювачів здійснюють із міського цільового фонду охорони навколишнього природного середовища. В будь-якому випадку, до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження створення та забезпечення функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем.

Наостанок, згідно "Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря", затвердженого вищезгаданою постановою Кабінету міністрів, підприємства, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення стану атмосферного повітря, можуть встановлювати пункти спостережень та вести спостереження за рівнями забруднювальних речовин.

Всі суб’єкти моніторингу атмосферного повітря оприлюднюють з використанням інформаційно-аналітичної системи дані про якість атмосферного повітря.

Але оприлюднювати немає чого, бо схоже, ніхто моніторинга стану повітря в Глобинській громаді не проводить...

 

Що робити глобинцям?

Якщо Ви переконані в тому, що санітарно-захисна зона при розміщенні підприємства не дотримана, необхідно звернутися до територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), яка уповноважена здійснювати державний контроль у галузі дотримання вимог санітарного законодавства з проханням провести перевірку відповідного підприємства. Якщо вас турбує сморід від свиноферми, до повноважень Держпродспоживслужби також належить відібрання проб атмосферного повітря для перевірки їх на відповідність гранично-допустимим концентраціям забруднюючих речовин.

Для довідки:

 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Адреса: Воскресенський узвіз, 7, Полтава, Полтавська область, 36000
Телефон: 05326 06647
Начальник: Пікуль Геннадій Іванович 
Перший заступник: Павлов Сергій Леонідович
Е-пошта: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. adm-pl.gov.ua

Зразок Скарги в Держпродспоживслужбу

 

Поява неприємного запаху на свинофермі може бути також спричинена відсутністю або ж несправністю устаткування для очищення викидів. Відповідно до ст. 51 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, діяльність яких пов’язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовища, незалежно від часу введення їх у дію зобов’язані бути обладнані спорудами, устаткуванням та пристроями для очищення викидів або їх знешкодження. Відповідно до Положення “Про Державну екологічну інспекцію України” ДЕІ України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин та забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних і біологічних факторів. Тому, якщо ви вважаєте, що діяльність підприємства порушує ваше право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, необхідно звернутися до Державної екологічної інспекції з вимогою провести перевірку дотримання природоохоронного законодавства.

Для довідки:

 

Державна екологічна інспекція Центрального округу Центрального округу
Адреса: вулиця Коцюбинського, 6, Полтава, Полтавська область, 36000
Телефон: 05326 06801
Начальник: в.о.Поліщук Сергій Анатолійович

e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

 

Зразок Скарги в Державну екологічну інспекцію

 

Дієвішим, на нашу думку, було б створеня громадою власної системи моніторингу якості повітря. Для цього необхідно зібрати кошти, закупити, встановити пристрої вимірювання якості повітря, які показують рівень забруднення у реальному часі та цілодобово передають дані на загальнодоступний сайт oaza.pl.ua. Для повної картинки необхідно близько 50 станцій. Та для початку пропонуємо закупити їх хоча б 10, і встановити на освітніх закладах громади...

Що це дасть глобинцям?

Знаючи про рівень забруднення повітря конкретними речовинами і їх вплив на здоров'я, ви зможете захистити себе найпростішими діями: закриєте вікно чи не поїдете на велосипеді, не підете на пробіжку або гуляти з дитиною, взагалі в цей момент постараєтесь менше перебувати на вулиці.

Є й більш довгострокові приклади: якщо в районі постійно підвищений вміст сірководню або висока концентрація дрібнодисперсних часток не важко буде встановити джерело забруднення та звертатись до конкретного власника з вимогою припинити порушення законодавства. Громади Полтавщини мають позитивний досвід вирішення цього питання на свою користь. Зокрема,  за підтримки діячів Всеукраїнської екологічної ліги, у відповідь на скарги громадян було зініційовано перевірку свинокомплексу підприємства ТОВ «Сільські традиції» у смт. Білики. Внаслідок інспекції  прокуратурою Полтавської області було відкрито  провадження за фактом забруднення земель запасу сільської ради біля свинокомплексу. Господарський суд Полтавської області визнав винуватість підприємства та зобов’язав виплатити 3,6 млн грн у якості відшкодування збитків на користь Білицької селищної ради. Також було відкрита кримінальна справа проти керівника ТОВ «Сільські традиції» за ст. 239 (забруднення земель відходами), 367 (службове недбальство, що спричинило тяжкі наслідки) КК України. Як наслідок, свинокомплекс у смт. Білики остаточно припинив свою роботу 31 березня 2017 року.

Ми маємо зробити все можливе, щоб у нашому місті було комфортно жити. І перший крок до цього – це побачити і усвідомити його екологічні проблеми. Кожен мешканець громади має знати актуальний стан повітря, можливі види його забруднення та вплив на здоров’я.

А що ви думаєте з цього приводу? 

 

 

 

Відгуки


recaptcha

Інформаційний портал "МОЄ МІСТО", м. Глобине © 2020-2021 р. Всі права захищені.

Поширення, копіювання, тиражування інформації з порталу дозволені лише за згодою адміністрації, за наявності активного посилання на портал "МОЄ МІСТО"

Сайт на 100% зверстано з повторно перероблених пікселів.

 

16+

21d764a001d84beb9a5a3a6acf69576e